W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 2 sierpnia 2024 r. opublikowana została ustawa o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 r., poz. 1165).
Orzeczenie łączy się przede wszystkim ze stypendium dla osób niepełnosprawnych, chociaż może dotykać również zapomogi, czy stypendium socjalnego (członek rodziny). Tematyka ta była już przedmiotem wpisów na tym blogu, m.in.:
- Orzeczenie podstawą do przyznania stypendium dla osób niepełnosprawnych (czytaj wpis);
- Przedłużenie ważności orzeczeń raz jeszcze! (czytaj wpis).
Dotychczasowe rozwiązania, wprowadzone ustawą z dnia 19 grudnia 2023 r., przedłużały ważność orzeczeń, będących podstawą do przyznania i wypłacania stypendium dla osób niepełnosprawnych, do 30 września 2024 r. Zbliżający się termin ważności tych przedłużonych orzeczeń był impulsem do wprowadzenia mechanizmu pozwalającego na ograniczenie negatywnych skutów związanych z upływem terminu ważności orzeczeń. Na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. do ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełno sprawnych wprowadzono przepisy wydłużające ważność orzeczeń.
Po pierwsze, chodzi o przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełno sprawności wydanych na czas określony.
Po drugie, chodzi przede wszystkim o orzeczenia przedłużone do 30 września 2024 r., na podstawie ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r., a także orzeczenia wydane niezależnie od przepisów przedłużających ważność dotychczasowych orzeczeń, np. orzeczenie ważne do 31 grudnia 2024 r. Ustawodawca w art. 6ba ust. 1 wyraźnie wskazuje, że chodzi o osobę niepełnosprawną posiadającą orzeczenie.
Po trzecie, datą ważności co do zasady będzie dzień 30 września 2024 r., bowiem ten termin został określony w ustawie z dnia 19 grudnia 2023 r. W przypadku orzeczenia ważnego dłużej, np. do 31 grudnia 2024 r. okres ten będzie liczony od daty grudniowej.
Po czwarte, z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia można wystąpić nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia (art. 6ba ust. 2). Oznacza to, że okres wakacyjny, tj. 3 sierpnia, gdy ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. weszła w życie, aż do 30 września 2024 r. to czas, gdy studenci posiadajacy orzeczenie ważne do dnia 30 września 2024 r. powinni wykorzystać na złożenie wniosku o wydanie nowego (kolejnego) orzeczenia.
Po piąte, złożenie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia przed upływem ważności dotychczasowego orzeczenia, pozwala na przedłużenie ważności dotychczasowego orzeczenia do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej niż do ostatniego dnia marca 2025 r., tj. 31 marca 2025 r. W art. 6bb ust. 1 ustawodwca wskazuje na szóstki miesiąc następujący po dacie określającej ważność orzeczeńia. Skoro zaś orzeczenia są, co do zasady, ważne do 30 września, to szóstym miesiacem będzie marzec 2025 r.
Po szóste, aby przedłużyć ważność orzeczeń, które zasadniczo tracą ważność 30 września 2024 r., należy złożyć przed upływem terminu 30 września 2024 r. wniosek o wydanie nowego (kolejnego) orzeczenia. Fakt złożenia nowego orzeczenia powinien być udokumentowany. Zgodnie z art. 6bb ust. 3, przewodniczący zespołu orzekającego wydaje zaświadczenie potwierdzające złożenie wniosku o wydanie nowego (kolejnego) orzeczenia.
Po siódme, zaświadczenie o złożeniu wniosku w przedmiocie wydania nowego (kolejnego) orzeczenia wydaje się niezwłocznie, co oznacza w zasadzie nakaz wydania zaświadczenia "od ręki", w terminie nie dłuższym niż 7 dni. Zaświadczenie ma zawierać potwierdzenie, że złożono wniosek o wydanie nowego (kolejnego) orzeczenia, a także: termin ważności dotychczasowego orzeczenia.
Po ósme, zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 24 lipca 2024 r., nowe regulacje mają zastosowanie do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia (art. 4). Skoro zaś ogłoszenie miało miejsce w dniu 2 sierpnia 2024 r., to przepisy obowiązują od dnia 3 sierpnia 2024 r.
Po dziewiąte, ustawa przedłuża ważność orzeczeń nie dłużej niż do marca 2025 r. W realiach stypendium dla osób niepełnosprawnych lepiej jednak przyznać stypendium na okres semestru, tj. do lutego 2025 r. i oczekiwać na złożenie przez studenta nowego orzeczenia. Nadal obowiązuje zasada, że wydane w tym terminie, tzn. od 1 października 2024 r. do 31 marca 2025 r., nowe orzeczenie wchodzi w miejsce dotychczasowego orzeczenia.
---
Pod adresem: https://pomocmaterialna.pl/ministerstwo/2024/ dostępna jest aktualna oferta bezpłatnych webinarów. Zapraszamy do udziału!
---
Blog pt. Pomoc materialna dla studentów jest częścią projektu Instytutu Prawa Szkolnictwa Wyższego i Nauki pt. Pomoc materialna dla studentów - kompetentnie i na czas! - II edycja, który decyzją Ministra Nauki został dofinansowany i jest zrealizowany w 2024 roku jako zadanie publiczne w ramach konkursu pn. „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.