Hektar przeliczeniowy na okres stypendialny 2024/2025

Ukazało się obwieszczenie Prezesa GUS w sprawie przeciętnego dochodu z pracy w gospodarstwie rolnym w 2023 r., co ma kluczowe znaczenia dla studentów, w rodzinie których znajduje się gospodarstwo rolne.

Jacek Pakuła 23 września 2024 Wygeneruj PDF
Hektar20242025
Close

Opublikowano obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia  20  września 2024 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2023 r. (Monitor Polski z 2024 r., poz. 820).

Zgodnie z ww. obwieszczeniem, przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego za rok 2023 wyniósł 5451,00 zł, co daje kwotę 454,25 zł miesięcznie.

Przypomnieć należy, że zgodnie z art. 5 ust. 8 ustawy o świadczeniach rodzinnych, w przypadku ustalania dochodu z gospodarstwa rolnego, przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 333 oraz z 2023 r. poz. 1450). 

Kwota ogłoszona przez Prezesa GUS ma znaczenie dla wniosków o stypendium socjalne w roku akad. 2024/2025. 

Przypomnieć należy, że ustalając dochód z gospodarstwa rolnego, należy odwołać się do ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 tej ustawy, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Dochody z gospodarstwa rolnego obliczane są na podstawie powierzchni gospodarstwa, z odwołaniem do hektara przeliczenowego. W praktyce nie ma znaczenia, czy gospodarstwo leży odłogiem, bowiem kluczone znaczenie ma powierzchnia (obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy), a także wielkość wyrażona w hektarach przeliczeniowych, bowiem właśnie ta wielkość podlega przeliczeniu w oparciu o obwieszczenie Prezesa GUS.

W przypadku jednej osoby będącej właścicielem lub posiadaczem, należy zsumować te powierzchnie, natomiast gdy jedna osoba jest współwłaścicielem ułamkowym, to o uznaniu za gospodarstwo decyduje powierzchnia, zaś ułamek współwlaśności ma znaczenie dla obliczenia dochodu z tego gospodarstwa.

---

Pod adresem: https://pomocmaterialna.pl/ministerstwo/2024/ dostępna jest aktualna oferta bezpłatnych webinarów. Zapraszamy do udziału! 

---

Blog pt. Pomoc materialna dla studentów jest częścią projektu Instytutu Prawa Szkolnictwa Wyższego i Nauki pt. Pomoc materialna dla studentów - kompetentnie i na czas! - II edycja, który decyzją Ministra Nauki został dofinansowany i jest zrealizowany w 2024 roku jako zadanie publiczne w ramach konkursu pn. „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”. 

Dodaj komentarz


Komentarze (0)