Kto pyta, ten nie błądzi, czyli czas na nowy cykl edukacyjny!

Prawo nie musi być skomplikowane, chociaż niekiedy pozornie drobne różnice w stanie faktycznym mogą prowadzić do przyjęcia odmiennych rozwiązań. Są jednak w pomocy materialnej pytania powtarzalne - tzn. płynące z różnych uczelni, a jednak dotyczącego tego samego. Zaczynamy więc nowy cykl mający na celu popularyzację wiedzy w zakresie pomocy materialnej dla studentów.

Jacek Pakuła 06 listopada 2023 Wygeneruj PDF
Bannerkpnb
Close

W trakcie realizowanych w ostatnim czasie szkoleń, również tych zamkniętych – zamawianych przez uczelnie, jak i bezpośrednio przesyłanych pytań na adres: instytut@ipswin.pl odnotowaliśmy podobne pytania, powtarzalne, bez względu na reprezentowaną szkołę wyższą. Skoro pojawiają się pytania, to czas na odpowiedzi. Jeśli zaś ta nieco lżejsza formuła spotka się z zainteresowaniem ze strony P.T. Czytelników to postaramy się, aby na stałe wpisała się w plan naszej pracy.

A teraz czas na pytania i odpowiedzi.

Pytanie 1. Student przedstawił nakaz płatniczy, z którego wynika, że:
- powierzchnia fizyczna ogółem 1,23 ha;
- powierzchnia fizyczna użytków rolnych 0,66 ha,;
- powierzchnia przeliczeniowa użytków rolnych 0,52 ha;
- liczba hektarów fizycznych lasu - 0,57 ha;
- liczba hektarów fizycznych do wymiaru podatku leśnego - 0,57 ha.
Czy do rozpatrzenia, czy jest to gospodarstwo rolne, bierzemy pod uwagę również powierzchnię lasu? Jeżeli tak, to do wyliczenia dochodu bierzemy tylko powierzchnię przeliczeniową użytków rolnych czy dodajemy również powierzchnię lasu?

Odpowiedź: Nie.

Z przepisu art. 88 ust. 1 PSWiN wynika, że wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta ubiegającego się o stypendium socjalne ustala się na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z przepisem art. 3 pkt 6 przywołanej ustawy, gospodarstwo rolne definiowane jest jako gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. W myśl odesłania do ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym stanowi, że - zgodnie z art. 1 tej ustawy - opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Natomiast z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym wynika, że za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Natomiast lasy, co do zasady, opodatkowane są na podstawie ustawy z dnia 30 października 2002 r. o podatku leśnym. Tylko pobocznie należy wskazać, że w prawie znana jest definicja zawarta w Kodeksie cywilnym - art. 55 z indeksem 3 stanowi, że za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Niemniej, z przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych wynika, że istotna jest definicja zawarta w ustawie o świadczeniach rodzinnych i odwołanie do podatku rolnego. Oznacza to, że lasów nie wlicza się do powierzchni w celu oceny, czy w ogóle można mówić o gospodarstwie rolnym (powierzchnia przekraczająca 1 hektar fizyczny lub 1 hektar przeliczeniowy), ani też lasy nie mają wpływu na obliczenia dochodu z gospodarstwa (powierzchnia wyrażona w hektarach przeliczeniowych x kwota podana w obwieszczeniu Prezesa GUS).

Pytanie 2. Czy umowa uaktywniająca jest dochodem uzyskanym?

Odpowiedź: Tak.

Wyjaśnić przede wszystkim należy, że umowa uaktywniająca to umowa o świadczenie usług, na podstawie której niania opiekuje się dzieckiem lub dziećmi. Niania może oczywiście wykonywać swoje zadania na podstawie umowy o pracę. Inną formą jest właśnie umowa uaktywniająca. Zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, nianią jest osoba fizyczna sprawująca opiekę nad dziećmi na podstawie umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanej dalej „umową uaktywniającą”. Trzeba pamiętać o katalogu dochodów uzyskany i dochodów utraconych, które definiowane są jako konkretne zdarzenia prawne. Zgodnie z przepisem art. 3 pkt 23 lit. c) utrata dochodu może być spowodowana utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej; natomiast uzyskanie – w myśl przepisu art. 3 pkt 24 lit. c) – uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Skoro zaś mowa jest o umowie zlecenia to należy pamiętać o przepisie art. 3 pkt 22, zgodnie z którym zatrudnienie lub inna praca zarobkowa definiowane są jako wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pytanie 3. Czy można przyznać stypendium rektora studentowi, który rozpoczął studia w październiku 2023 r., natomiast egzamin maturalny miał miejsce w maju 2023, zaś rok wcześniej, tj, w roku szkolnym 2021/2022 brał udział w olimpiadzie i uzyskał tytuł finalisty w kwietniu 2022 roku.

Odpowiedź: Tak.

Zgodnie z przepisem art. 91 ust. 2 PSWiN, stypendium rektora otrzymuje student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest m.in. laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty. Kluczowe w tej sprawie jest spełnienie kilku warunków. Po pierwsze, student musi złożyć wniosek o przyznania stypendium rektora. Po drugie, rok złożenia egzaminu maturalnego musi pokrywać się z datą przyjęcia na studia. Skoro więc matura miała miejsce w maju 2023 r. to student musi być przyjęty na studia w roku 2023. Po trzecie, osiągnięcie połączone ze statusem laureata lub finalisty, musi być wypracowane na etapie szkoły średniej, chociaż nie musi to być laur uzyskany np. w klasie maturalnej.

---

Z przyjemnością informujemy, że przygotowaliśmy również ofertę webinarów, która obejmuje spotkania płatne, w okresie listopad 2023 - luty 2024. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Instytutu Prawa Szkolnictwa Wyższego i Nauki - w zakładce Webinary.

---

Blog pt. Pomoc materialna dla studentów jest częścią zadania publicznego współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki otrzymanych w 2023 r. w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.

Dodaj komentarz


Komentarze (0)