Obwieszczenie MRPiPS w sprawie zryczałtowanego podatku

Opublikowano obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie wysokości dochodu za rok 2021 z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jacek Pakuła 01 sierpnia 2022 Wygeneruj PDF
Screenshot_2022-08-01_at_14-31-37_monitor_polski_2022_r._poz._726
Close

W dniu 29 lipca 2022 r. w Monitorze Polskim opublikowano obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie wysokości dochodu za rok 2021 z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (M.P. z 2022 r., poz. 726). 

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych (art. 5 ust. 7a), w przypadku ustalania dochodu z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy przyjmuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie, w drodze obwieszczenia, przez ministra właściwego do spraw rodziny w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" w terminie do dnia 1 sierpnia każdego roku.

Trzeba jednak pamiętać, że ww. obwieszczenie dotyczy osób, które rozpoczęły prowadzenie działalności gospodarczej przynajmniej w poprzednim roku, tj. 2021, zgodnie z tytułem ww. aktu prawnego. 

Obwieszczenie obejmuje pięć tabel. W poprzednich latach obwieszczenie obejmowało sześć tabel, ale zmiany podatkowe wymusiły korektę z uwagi na likwidację stawki 20%. Aktualnie, pierwsza z tabel dotyczy karty podatkowej i dochód ustalany jest na podstawie wysokości zapłaconego podatku. Kolejne cztery to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, z tym zastrzeżeniem, że każda z tabel dotyczy różnych grup stawek podatkowych:

  • 2% lub 3% (tabela nr 2);
  • 5,5% (tabela nr 3);
  • 8,5%, 10% lub 12,5% (tabela nr 4);
  • 15% lub 17% (tabela nr 5).

Trzeba pamiętać, że w przypadku ww. ryczałtu kluczowa jest informacja nie tylko o stawce podatku, ale również o wysokości przychodu rocznego.

Oznacza to, że zaświadczenie z urzędu skarbowego, bez względu na obowiązujące wzory, powinno obejmować formę opłacanego podatku i w zależności, czy jest to:

  • karta podatkowa - wtedy wymagana jest jeszcze informacja o wysokości opłaconego podatku;
  • ryczałt - niezbędna jest informacja o stawce podatku oraz o wysokości przychodu. 

Na podstawie takich danych ustala się dochód roczny, który dzielony jest przez 12 miesięcy, o ile członek rodziny studenta/student ubiegający się o stypendium socjalne prowadził działalność gospodarczą przez cały 2021 rok. Gdyby przykładowo rozpoczął swój biznes w kwietniu 2021 r. i prowadzi go nadal, to dochód z tabeli należy podzielić przez 9 miesięcy (kwiecień-grudzień 2021). 

Gdyby zaś działalność rozpoczęto dopiero w 2022 r., a więc w roku wydania obwieszczenia, to student powinien przedłożyć oświadczenie o dochodzie za drugi miesiąc od rozpoczęcia prowadzenia tej działalności. 

Dodaj komentarz


Komentarze (0)